Bishop Verot Swimming and Diving

The 25th Annual Florida Catholic Invitational

October 3, 2015

Team Rankings – Through Event 24

Girls – Team Scores

Place   School                                                  Points

1   Bishop Verot High School                       630

2   St. Thomas Aquinas                                 566

3   Bishop Moore Catholic HS                     267

Boys – Team Scores

 

Place   School                                                Points

1   St. Thomas Aquinas                                641

2   Bishop Verot High School                     320

3   Archbishop McCarthy High                  315

 

 

Results

Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay

Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time      Points

1 St. Thomas Aquinas-FL          A                    1:54.00      1:59.55        40

1) Connor, Quinn 11   2) Knight, Samantha 103) Asseraf, Sarah 11  4) Comunale, Isabella

2 Bishop Verot High Scho         B                    2:00.55      2:00.77        34

1) Reeter, Amanda FR  2) Clifton, Shae SO   3) Maliva, Amanda SR  4) Baxmann, Alivia SO

3 Bishop Verot High Scho         A                    1:58.34      2:00.89        32

1) Humpel, Olivia SO  2) Sinsel, Marleen JR 3) Baumgardner, Erika 4) Niehaus, Teresa SR

Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay

Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time      Points

1 St. Thomas Aquinas-FL          A                    1:45.00      1:47.41        40

1) Kaufman, Kyle-Antho2) Cooper, Matthew 12 3) Zapata, Juan 09    4) Hernandez, Kalvin 0

2 Bishop Verot High Scho         A                    1:48.09      1:51.37        34

1) Bowman, Lee        2) Correndor, Santi   3) Strickland, Mathew 4) Van Genderen, Stas

3 St. Thomas Aquinas-FL          B                    1:49.00      1:52.11        32

1) Burnette, James 11 2) Grady, Martin 11   3) Vasquez, Carlos 10 4) Nathasingh, Brandon

Event 3  Girls 200 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Almada, Florencia       JR Bishop Verot High School-1:57.25      1:56.53        20

2 Van Dress, Hannah       FR Bishop Verot High School-2:00.81      1:58.76        17

3 Niehaus, Teresa         SR Bishop Verot High School-2:00.93      2:03.73        16

Event 4  Boys 200 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Correndor, Santi           Bishop Verot High School-1:44.17      1:44.07        20

2 Van Genderen, Stas         Bishop Verot High School-1:49.68      1:46.52        17

3 Cassidy, Padraic        11 St. Thomas Aquinas-FL    1:47.81      1:46.53        16

Event 5  Girls 200 Yard IM

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Rockway, Christin       SO Tampa Catholic High Schoo2:03.16      2:05.18        20

2 Sinsel, Marleen         JR Bishop Verot High School-2:15.94      2:13.83        17

3 Clifton, Shae           SO Bishop Verot High School-2:15.60      2:16.95        16

Event 6  Boys 200 Yard IM

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Pascual-Urriola, Jose      Saint John Paul II Acedem1:56.40      1:58.90        20

2 Zapata, Juan            09 St. Thomas Aquinas-FL    2:06.27      2:03.60        17

3 Sanchez, Chris M        JR Archbishop McCarthy High 2:22.00      2:15.01        16

Event 7  Girls 50 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Garofalo, Isabella      SR Saint Joseph Academy       26.34        24.62        20

2 Puia, Emily             10 St. Thomas Aquinas-FL      26.03        26.24        17

3 Hyman, Carly            10 St. Thomas Aquinas-FL      26.14        26.32        16

Event 8  Boys 50 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Strickman, Parker       11 St. Thomas Aquinas-FL      23.06        23.55        20

2 Hernandez, Kalvin       09 St. Thomas Aquinas-FL      22.72        23.74        17

3 Harnden, Christian      SR Melbourne Central Catholi  23.88        23.97        16

Event 9  Girls 100 Yard Butterfly

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Rockway, Christin       SO Tampa Catholic High Schoo  58.84        56.75        20

2 Reeter, Amanda          FR Bishop Verot High School-1:03.42      1:01.77        17

3 Connor, Quinn           11 St. Thomas Aquinas-FL    1:00.51      1:01.95        16

Event 10  Boys 100 Yard Butterfly

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Strickland, Mathew         Bishop Verot High School-  55.23        54.67        20

2 Zapata, Juan            09 St. Thomas Aquinas-FL      57.90        55.35        17

3 Alcala, Fernan          SR Bishop Moore Catholic HS-  54.95        55.58        16

Event 11  Girls 100 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Garofalo, Isabella      SR Saint Joseph Academy       54.74        54.55        20

2 Niehaus, Teresa         SR Bishop Verot High School-  57.75        56.89        17

3 Puia, Emily             10 St. Thomas Aquinas-FL      58.51        57.16        16

Event 12  Boys 100 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Strickman, Parker       11 St. Thomas Aquinas-FL      51.90        52.36        20

2 Alvaro, Alejandro       10 St. Thomas Aquinas-FL      52.56        52.41        17

3 Elam, Max               11 St. Thomas Aquinas-FL      55.70        54.17        16

Event 13  Girls 500 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Almada, Florencia       JR Bishop Verot High School-5:07.69      5:06.65        20

2 Van Dress, Hannah       FR Bishop Verot High School-5:13.80      5:10.96        17

3 Owens, Emily            SR Bishop Moore Catholic HS-5:43.08      5:40.19        16

Event 14  Boys 500 Yard Freestyle

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Correndor, Santi           Bishop Verot High School-4:42.10      4:37.98        20

2 Cassidy, Padraic        11 St. Thomas Aquinas-FL    4:46.55      4:49.73        17

3 Avellaneda, Diego       10 St. Thomas Aquinas-FL    5:13.40      4:58.99        16

Event 15  Girls 200 Yard Freestyle Relay

Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time      Points

1 St. Thomas Aquinas-FL          A                    1:40.00      1:45.50        40

2 Bishop Verot High Scho         A                    1:47.52      1:47.03        34

1) Almada, Florencia J2) Van Dress, Hannah F3) Maliva, Amanda SR  4) Baxmann, Alivia SO

3 Tampa Catholic High Sc         A                    1:47.91      1:49.44        32

1) Tanner, Maureen FR 2) Smith, Sarah SR    3) LaFond, Julia SR   4) Rockway, Christin S

Event 16  Boys 200 Yard Freestyle Relay

Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time      Points

1 St. Thomas Aquinas-FL          A                    1:34.00      1:32.10        40

1) Kurbanali, Kearn 122) Cassidy, Padraic 113) Strickman, Parker 14) Hernandez, Kalvin 0

2 Bishop Moore Catholic          A                    1:41.12      1:39.70        34

1) Hernandez, Evan JR 2) Barba, Noah JR     3) Alcala, Fernan SR  4) Westgate, Daniel FR

3 St. Thomas Aquinas-FL          B                    1:39.00      1:40.48        32

1) Cooper, Matthew 12 2) Nathasingh, Brandon3) Menchaca, Andres 124) Alvaro, Alejandro 1

Event 17  Girls 100 Yard Backstroke

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Stinemire, Samantha     12 St. Thomas Aquinas-FL      58.08      1:00.32        20

(Event 17  Girls 100 Yard Backstroke)

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

2 Connor, Quinn           11 St. Thomas Aquinas-FL    1:04.43      1:04.31        17

3 Humpel, Olivia          SO Bishop Verot High School-1:07.20      1:05.67        16

Event 18  Boys 100 Yard Backstroke

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Kurbanali, Kearn        12 St. Thomas Aquinas-FL      56.80        56.73        20

2 Strickland, Mathew         Bishop Verot High School-  58.12        57.31        17

3 Kaufman, Kyle-Anthony   10 St. Thomas Aquinas-FL    1:00.72      1:02.50        16

Event 19  Girls 100 Yard Breaststroke

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Sinsel, Marleen         JR Bishop Verot High School-1:11.09      1:10.26        20

2 Wozab, Natalya          12 St. Thomas Aquinas-FL    1:10.50      1:10.69        17

3 Clifton, Shae           SO Bishop Verot High School-1:12.42      1:11.10        16

Event 20  Boys 100 Yard Breaststroke

Name                    Yr School                 Seed Time  Finals Time      Points

1 Pascual-Urriola, Jose      Saint John Paul II Acedem  59.70      1:01.30        20

2 Tarquin, James          SO Trinity Catholic High Sch1:02.00      1:01.91        17

3 Westgate, Daniel        FR Bishop Moore Catholic HS-1:04.88      1:07.33        16

Event 21  Girls 400 Yard Freestyle Relay

Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time      Points

1 Bishop Verot High Scho         A                    3:50.52      3:46.94        40

1) Sinsel, Marleen JR 2) Almada, Florencia J3) Niehaus, Teresa SR 4) Van Dress, Hannah F

2 St. Thomas Aquinas-FL          A                    3:48.00      3:50.03        34

1) Hyman, Carly 10    2) Puia, Emily 10     3) Stinemire, Samantha4) Wozab, Natalya 12

3 St. Thomas Aquinas-FL          B                    3:55.00      3:53.39        32

1) Connor, Quinn 11   2) Asseraf, Sarah 11  3) Comunale, Isabella 4) Knight, Samantha 10

Event 22  Boys 400 Yard Freestyle Relay

Team                       Relay                  Seed Time  Finals Time      Points

1 Bishop Verot High Scho         A                    3:32.09      3:25.13        40

1) Bowman, Lee        2) Correndor, Santi   3) Strickland, Mathew 4) Van Genderen, Stas

2 St. Thomas Aquinas-FL          A                    3:22.00      3:25.45        34

1) Kurbanali, Kearn 122) Strickman, Parker 13) Alvaro, Alejandro 14) Cassidy, Padraic 11

3 St. Thomas Aquinas-FL          B                    3:32.00      3:38.03        32

1) Grady, Martin 11   2) Vasquez, Carlos 10 3) Zapata, Juan 09    4) Elam, Max 11

Event 23  Girls 1 mtr Diving

Name                    Yr School                           Finals Score      Points

1 Price, Karlee           11 St. Thomas Aquinas-FL     510.30       256.95        20

2 Messiah, Jasmine        09 St. Thomas Aquinas-FL     176.50       180.40        17

3 Iglesias, Alex          FR Bishop Verot High School-     NP       159.70        16

Event 24  Boys 1 mtr Diving

Name                    Yr School                           Finals Score      Points

1 Nugent, Devin           11 St. Thomas Aquinas-FL     458.85       236.00        20

 

***

Florida Swim Network