Photo: Michael Lyn
Photo: Michael Lyn

By Sharon Robb

October 9, 2015—FAU High teammates Tiffany Seto, Daniel Whu and Cole Hirapara were double winners at the Palm Beach County High School Division II Championships Fridayat Lake Lytal Family Aquatic Center in West Palm Beach.

Seto won the 50-yard freestyle in a season-best 27.05 bettering her seed time of 28.65. She also won the 100-yard backstroke in 1:11.14, also a season-best bettering his previous best of 1:14.03.

Hirapara, a junior, won the 100-yard freestyle in a best time 54.76, dropping 2.34 off his previous best of 57.10. Hirapara also won the 100-yard backstroke in 1:09.19, also a best time dropping from 1:12.79.

Whu, a senior, won the 200-yard freestyle in a best time 2:06.83, dropping 10.18 from his previous best of 2:17.01. He also won the 100-yard breaststroke in 1:10.76, another best time, dropping from 1:16.45.

The elite Palm Beach County Swimming Championships areSaturday with prelims at 8 a.m. and finals at 5:30 p.m.

Cody Cline of Wellington and Brody Heck of Boca Raton head the boys field. Cline, a state relay champion, recently verbally committed to Brown University. Cline is seeded first in the 200-yard freestyle and 100-yard butterfly.

Boca Raton is favored to sweep the boys and girls team titles.

PBC DIVISION II RESULTS

GIRLS

200-yard medley relay: 1. Jupiter (Nicole Narvaez, Haley Rothman, Skye Underwood, Davina Delgado) 2:10.62, 2. FAU 2:11.26, 3. Palm Beach Gardens 2:16.21.

200-yard freestyle: 1. Rebecca Traczyk, PV 2:24.64, 2. Celeste Dale, PBC 2:25.20, 3. Katie Kobal, PV 2:26.47.

200-yard individual medley: 1. Davina Delgado, JUP 2:36.70, 2. Skye Underwood, JUP 2:42.88, 3. Brooke Engstrom, KA 2:47.87.

50-yard freestyle: 1. Tiffany Seto, FAU 27.05, 2. Leah Sclamowitz, JUP 27.45, 3. Rebecca Rojas, FAU 28.54.

100-yard butterfly: 1. Skye Underwood, JUP 1:15.26, 2. Jamie Smith, PV 1:15.60, 3. Samantha Marshall, DREY 1:16.91.

100-yard freestyle: 1. Janira Feliciano, SRD 59.44, 2. Emily L’Estrange, WB 1:01.72, 3. SammyJo DeSimone, PV 1:02.20.

100-yard backstroke: 1. Tiffany Seto, FAU 1:11.14, 2. Emily L’Estrange, WB 1:12.20, 3. Sophia Alvarado, WB 1:13.48.

100-yard breaststroke: 1. SammyJo DeSimone, PV 1:22.81, 2. Kallissa Wilson, PBC 1:24.72, 3. Sammy Steiner, PV 1:24.80.

200-yard freestyle relay: 1. FAU 1:55.21, 2. Jupiter 2:01.11. 3. Palm Beach Central 2:02.58.

BOYS

200-yard medley relay: 1. FAU 1:56.06, 2. Boca Raton 1:59.34, 3. Grandview 2:01.81.

200-yard freestyle: 1. Daniel Whu, FAU 2:06.83, 2. Tyler Friedman, BR 2:13.85, 3. Alec Zilch, JUP 2:14.81.

200-yard individual medley: 1. Ricky Rose, GP 2:28.33, 2. Ross Thrash, SRDG 2:35.04, 3. Hunter DeBay, FAU 2:35.64.

50-yard freestyle: 1. Oscar Salicas, JUP 26.22, Hunter DeBay, FAU 27.06, 3. Richard Rafalski, BR 27.18.

100-yard butterfly: 1. Benjamin Granath, BR 1:04.37, 2. Albin Engstrom, GP 1:07.07, 3. Richard Rafalski, BR 1:10.55.

100-yard freestyle: 1. Cole Hirapara, FAU 54.76, 2. Benjamin Granath, BR 55.30, 3. Adrien Nicolas, RPB 55.58.

100-yard backstroke: 1. Cole Hirapara, FAU 1:09.19, 2. Grey Johnson, BR 1:10.14, 3. Alec Zilch, JUP 1:10.18.

100-yard breaststroke: 1. Daniel Whu, FAU 1:10.76, 2. Alx Tum, OXB 1:14.77, 3. Jared Sheppard, WB 1:15.35.

200-yard freestyle relay: 1. Dreyfoos 1;10.40, 2. FAU 1:41.44, 3. Park Vista 1:45.85.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com.