2016 Bay County Meet Wrap Up

0
68
chad-mcguire-breast-2
Photo of Chad McGuire

Mosley Tops Team Scores; Arnold Wins Majority of Events

The 2016 Bay County Championship high school swim & dive meet took place October 12-13 at the Panama City Beach Aquatic Center, featuring swimmers from Arnold, Bay, Mosley, North Bay Haven and Rutherford high schools.

Among the boys, a deep Mosley team finished on top of the point standings. Arnold boys, however, won a majority of events and finished second overall in points, followed by North Bay Haven, Rutherford and Bay. Mosley girls took first in points, followed by North Bay Haven, Arnold, Rutherford and Bay.

Snapshot:

  • Arnold boys won 7 individual events and all 3 relays; Arnold girls won 2 individual events.
  • Mosley boys won 2 individual events; Mosley girls won 6 individual events and all 3 relays.
  • North Bay Haven girls won 1 individual event.

Arnold’s Maddie Campbell, Nico Gobel and Chad McGuire, and Mosley’s Maddie McKim and Shane Williams were the only double-event winners.

2016 Bay County Individual & Relay Champions (in alphabetical order) are as follows:

Girls:

Sophee Beall (sr) MOSLEY – 100 breaststroke
Amy Bleday (so) MOSLEY – 50 freestyle
Maddie Campbell (so) ARNOLD – 200 IM and 100 backstroke
Elizabeth Fisher (jr) MOSLEY – 100 butterfly
Maddie McKim (fr) MOSLEY – 200 freestyle and 100 freestyle
Reagan Swindler (so) NORTH BAY HAVEN – 500 freestyle
Abby Sylvester (so) MOSLEY – 1 meter diving
Molly Grace Bradford (jr), Sophee Beall (sr), Elizabeth Fisher (jr), Maddie McKim (fr) -MOSLEY- Girls 200 medley relay
Elizabeth Fisher (jr), Brooke Dorr (fr), Amy Bleday (so), Sophee Beall (sr) -MOSLEY- Girls 200 freestyle relay
Haley Davenport (jr), Brooke Dorr (fr), Molly Grace Bradford (jr), Maddie McKim (fr) -MOSLEY- Girls 400 freestyle relay

Boys:

Chase Bolding (jr) ARNOLD – 100 butterfly
Nico Gobel (jr) ARNOLD – 200 freestyle and 500 freestyle
Hunter McCarter (sr) ARNOLD – 1 meter diving
Chad McGuire (sr) ARNOLD – 200 IM and 100 breaststroke
Alex Phlegar (sr) ARNOLD – 100 backstroke
Shane Williams (sr) MOSLEY – 50 freestyle and 100 freestyle
Alex Phlegar (sr), Chad McGuire (sr), Chase Bolding (jr), Nico Gobel (jr) -ARNOLD- Boys 200 medley relay
Chad McGuire (sr), Keenan Williams (sr), Nico Gobel (jr), Alex Phlegar (sr) -ARNOLD- Boys 200 freestyle relay (*NEW ARNOLD SCHOOL RECORD)
Cole Tillman (jr), Keenan Williams (sr), Chase Bolding (jr), Alex Phlegar (sr) -ARNOLD- Boys 400 freestyle relay

Full Results

Up next for Arnold, Bay, Mosley, and Rutherford is the District 1-2A meet at the Panama City Beach Aquatic Center on October 26.