2015 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Three
Photo – MichaelLyn

2015 Broward County Swimming & Diving Honor Roll, Week Three

September 21, 2015

 

GIRLS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:52.69, 2. Fort Lauderdale 1:56.41, 3. St. Thomas Aquinas 1:58.00, 4. Cardinal Gibbons 1:58.21, 5. South Florida Heat 1:58.31, 6. Deerfield Beach 1:58.68, 7. Westminster Academy 1:58.81, 8. University School 1:59.04, 9. American Heritage 1:59.94, 10. Cooper City 2:00.05, 11. Calvary Christian 2:01.02, 12. Nova 2:02.56; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:43.11 (Miriyam Ghali, Lindsey Swartz, Tyla Martin, Marta Ciesla).

200-yard Freestyle: 1. Kathleen Golding, CC 1:56.78, 2. Alexandra Meszaros, PC 1:57.37, 3. Elizabeth Zubero, WA 1:58.61, 4. Marissa Brannan, PC 1:59.92, 5. Mary Smutny, SFH 2:00.25, 6. Sabrina Gornisiewicz, PC 2:00.33, 7. Rachel Contich, CALV 2:00.67; 8. Audrey Mason, AH 2:00.86, 9. Megan Schimansky, CG 2:01.38, 10. Morgan Meadows, FTL 2:02.46, 11. Daniela Gomez, PC 2:02.90, 12. Allison Kopas, US 2:03.76, 13. Andrea Van Den Berg, CB 2:04.28, 14. Cortes-Urbina, NOVA 2:06.33, 15. Abolade Oyetunji, SOM 2:06.73; 2014 BEST: 1. Tyla Martin, Pine Crest 1:51.11. 

200-yard Individual Medley: 1. Kathleen Golding, CC 2:07.97, 2. Elizabeth Zubero, PC 2:12.76, 3. Allison Kopas, US 2:12.85, 4. Alexandra Meszaros, PC 2:14.44, 5. Kelley Heron, PPC 2:14.96, 6. Hannah Virgin, PC 2:15.68, 7. Fajardo, CG 2:18.28, 8. Kelly Gest, CG 2:19.72, 9. Amanda Kopas, US 2:20.02, 10. Serrao, CB 2:20.55, 11. Jessica Nava, WA 2:20.95, 12. Kim, CB 2:21.13, 13. Yates, CG 2:22.16, 14. Sarah Asseraf, STA 2:23.27, 15. Megan Schimansky, CG 2:23.80, 16. Molly See, PC 2:23.75, 17. Madison Kozel, US 2:23.96, 18. Thea Mckenna, AH 2:24.01; 19. Adri Goodwin, SAGE 2:24.68, 20. Kaitlyn Moreschi, FTL 2:24.99; 2014 BEST: 1. Lindsey Swartz, Pine Crest 2:03.24.

50-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 23.33, 2. Catharine Cooper, AH 23.90, 3. Fatimah Westbrook, FTL 24.77, 4. Racine Ross, HH 25.11, 5. Jessica Nava, WA 25.27, 6. tie, Courtney Stewart, PB and Fajardo, CG 25.44, 8. Jillian Contich, CALV 25.63, 9. Brooke Bernstein, PC 25.81, 10. Sarah Bucaro, CB, 26.12, 11. Juliana Russell, CG 26.33, 12. Samantha Roth, DOUG 26.50, 13. Morgan Meadows, FTL 26.51,14. Marissa Brannan, PC 26.77, 15. Sabrina Gornisiewicz, PC 26.87, 16. Emily Puia, STA 26.93, 17. Abigail Carswell, US 27.06, 18. Annita Huang, AH 27.07, 19. Windsor Atherton, SFH 27.13, 20. Carly Swanson, CB 27.20, 21. Jade Grabow, AH 27.21, 22. Brianna Hickey, CALV 27.28, 23. Alex Sanchez, Nova 27.30, 24. Muir, NOVA 27.38, 25. Alicja Zielinski, NE 27.56, 26. Sara Souza, CALV 27.65, 27. Molly Weidner, AH 27.69, 28. Eva Sher, PC 27.76, 29. Chloe Grabow, AH 27.78;2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 22.60.

1-meter Springboard Diving: 1. Maia Goldstein, US 420.70, 2. Daniela Castillo, SAGE 414.30, 3. Johanna Holloway, WA 293.40, 4. Juliette Pozzuoli, PC 254.10, 5. Ali Watson, PC 253.50, 6. Carly Ehrlich, PB 235.20, 7. Ishani Singh, PC 234.97, 8. Shiraz Shiff, PC 208.65, 9. Fernandez, CB 206.00, 10. Skye Warriner, FTL 182.70, 11. Cassandra Catesson, FTL 174.55, 12. Gabi Sampo, WA 152.35; 2014 BEST: 1. Carolyn Chaney, Pine Crest 520.75.

100-yard Butterfly: 1. Jessica Nava, WA 57.85, 2. Elizabeth Zubero, WA 58.52, 3. Mary Smutny, SFH 59.32, 4. Alexandra Meszaros, PC 59.36, 5. Molly See, PC 1:00.75, 6. Allison Kopas, US 1:01.60, 7. Racine Ross, HH 1:02.50, 8. Violeta Tumolo, FTL 1:03.48, 9. Natasha Testa, CC 1:03.50, 10. Natasha Testa, CC 1:03.66, 11. Rachel Contich, CALV 1:03.83, 12. Rachel Milazzo, FTL 1:03.92, 13. Quinn Connor, STA 1:03.98, 14. Thomas, WES 1:04.03, 15. Amanda Kopas, US 1:04.30, 16. Sarah Asseraf, STA 1:04.31, 17. Marquez, PB 1:04.37, 18. Megan Schimansky, CG 1:04.84, 19. Marissa Brannan, PC 1:06.11, 20. Kelley Heron, PPC 1:06.13, 21. Gest, CG 1:06.60, 22. Lauren Noyola, PC 1:06.98; 2014 BEST: 1. Jessica Nava, Westminster Academy 54.05.

100-yard Freestyle: 1. Marta Ciesla, PC 51.11, 2. Catharine Cooper, AH 53.13, 3. Mary Smutny, SFH 53.76, 4. Kelly Gest, CG 55.77, 5. Morgan Meadows, FTL 55.89, 6. Courtney Stewart, PB 56.06, 7. Savanah Yates, CG 56.34, 8. Sabrina Gornisiewicz, PC 56.85, 9. Fajardo, CG 56.63, 10. Capalbo, CC 57.40, 11. Brooke Bernstein, PC 57.42, 12. Marissa Brannan C 57.52,  13. Pelaez, CB 57.74, 14. Serrao, CB 58.41, 15. Abolade Oyetunji, SOM 58.77, 16. Emily Puia, STA 59.59, 17. Annita Huang, AH 1:00.01, 18. Lauren Noyola, PC 1:00.28, 19. Jade Grabow, AH 1:00.31; 2014 BEST: 1. Marta Ciesla, Pine Crest 49.30.

500-yard Freestyle: 1. Alexandra Meszaros, PC 5:16.20, 2. Audrey Mason, AH 5:16.52, 3. Marissa Brannan, PC 5:18.11, 4. Sabrina Gornisiewicz, PC 5:22.21, 5. Jessica Nava, WA 5:22.57, 6. Allison Kopas, US 5:22.74, 7. Elizabeth Zubero, WA 5:26.81, 8. Andrea Van Den Berg, CB 5:28.24, 9. Daniela Gomez, PC 5:32.39, 10. Juliana Russell, CG 5:35.03, 11. Amanda Kopas, US 5:39.43, 12. Cortes-Urbina, NOVA 5:45.83, 13. Pelaez, CB 5:46.26, 14. Lilli Calero, PPC 5:48.25, 15. Alexis Hicks, FTL 5:49.76;16. Adriana Rodriguez, CG 5:50.51; 17. Zoe Abovitz, CALV 5:50.79, 18. Anna Montgomery, PC 5:52.78, 19. Sara Quintero, SAGE 5:53.45; 2014 BEST: 1. Melissa Marinheiro, West Broward 4:52.96.

200-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 1:40.20, 2. St. Thomas Aquinas 1:42.49, 3. American Heritage 1:44.65, 4. Cardinal Gibbons 1:44.89, 5. Fort Lauderdale 1:46.41, 6. Westminster Academy 1:46.56, 7. South Florida Heat 1:48.28, 8. Calvary Christian 1:52.27, 9. Cypress Bay 1:52.78, 10. University School 1:54.17, 11. Nova 1:55.06, 12. Deerfield Beach 1:55.59; 2014 BEST: 1. Pine Crest 1:36.09 (Marta Ciesla, Brooke Bernstein, Tyla Martin, Jamie Flores).

100-yard Backstroke: 1. Jessica Nava, WA 58.50, 2. Elizabeth Zubero, WA 1:02.07, 3. Allison Kopas, US 1:02.34, 4. Jillian Contich, CALV 1:02.54, 5. Kelley Heron, PPC 1:02.57, 6. Molly See, PC 1:05.22, 7. Chen, DB 1:05.31, 8. Samantha Stinemire, STA 1:05.48, 9. Carly Swanson, CB 1:05.72, 10. Sarah Bucaro, CB 1:06.28, 11. Daniela Munoz, PC 1:06.73, 12. Annita Huang, AH 1:06.97, 13. Adri Gooding, SAGE 1:07.06, 14. Stephanie Mlujeak, WB 1:08.22, 15. Hiriam, PPC 1:09.33, 16. Simone Vale, SAGE 1:09.36, 17. Amanda Wood, WA 1:09.88, 18. Jade Grabow, AH 1:10.34, 19. Rebecca Kanter, FTL 1:10.47, 20. tie, Nadya Yanova, PC and Ashley Tan, CSC 1:10.56;2014 BEST: 1. Amanda Tipton, Nova 56.63.

100-yard Breaststroke: 1. Elizabeth Zubero, PC 1:07.66, 2. Marta Ciesla, PC 1:08.90, 3. Fatimah Westbrook, FTL 1:08.97, 4. Hannah Virgin, PC 1:09.23, 5. Savanah Yates, CG 1:09.41, 6. Johnson, DB 1:11.15, 7. Kim, CB 1:11.32, 8. Alicja Zielinski, NE 1:13.80, 9. Amanda Kopas, US 1:14.33, 10. Natalya Wozab, STA 1:14.35, 11. Rachel Botting, SFH 1:15.60, 12. Elise Larin, SOM 1:15.78, 13. Thea Mckenna, AH 1:16.22, 14. Kelley Heron, PPC 1:16.38, 15. Kaitlyn Moreschi, FTL 1:16.97, 16. Cortes-Urbina, N, 1:17.39, 17. Molly Weidner, AH 1:17.93, 18. Vallarta, PPC 1:18.31, 19. Julie Mason, AH 1:18.47, 20. Cook, SB 1:18.54; 2014 BEST: 1. Caitlin Ahern, St. Thomas Aquinas 1:03.30.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:36.82, 2. American Heritage 3:48.31, 3. Fort Lauderdale 3:56.79, 4. University School 3:56.85, 5. Westminster Academy 3:59.55, 6. Cardinal Gibbons 4:01.12, 7. St. Thomas Aquinas 4:01.22, 8. Cooper City 4:01.57; 2014 BEST: 1. American Heritage 3:35.30 (Catharine Cooper, Lindsay Hay, Marissa Brannan, Alexandra Pacitti).

GIRLS RANKINGS

1.Pine Crest, 2. Westminster Academy, 3. American Heritage, 4. St. Thomas Aquinas, 5. Cooper City, Fort Lauderdale, University School.

2015 BROWARD COUNTY SWIMMING & DIVING HONOR ROLL, Week Three
Nobutaka Tan and Jonathan Farah – photo?MichaelLyn

BOYS

200-yard Medley Relay: 1. Pine Crest 1:37.57, 2. American Heritage 1:41.25, 3. Fort Lauderdale 1:42.60, 4. Sagemont 1:43.05, 5. Cypress Bay 1:44.38, 6. University School 1:44.66, 7. Calvary Christian 1:45.79, 8. Pembroke Pines Charter 1:46.26, 9. St. Thomas Aquinas 1:47.94, 10. West Broward 1:48.62, 11. Flanagan 1:49.33, 12. South Florida Heat 1:49.75, 13. Cooper City 1:50.62, 14. Somerset 1:50.96, 15. Monarch 1:50.97; 2014 BEST: 1. American Heritage 1:36.90 (Nico Medina, Jonathan Farah, Fernando Bohorquez, Taylor Eaddy).

200-yard Freestyle: 1.Julien Pinon, AH 1:45.00, 2. Raphael Marcoux, FTL 1:47.67, 3. Daniel Jacobs, US 1:48.05, 4. CJ Kopecki, AH 1:48.42, 5. Maxamillian Asnis, US 1:48.54, 6. Padraic Cassidy, STA 1:48.78, 7. Tyler Zuyus, FTL 1:49.57, 8. Jaime Esteban Lasso, SOM 1:49.65, 9. Luke Smutny, SFH 1:49.80, 10. Nicholas Pacitti, AH 1:51.43, 11. Joao Vitor Pereira, PC 1:51.59, 12. Barros, CB 1:51.62, 13. Samuel Asnis, US 1:51.38, 14. Juan Imposiamato, SAGE 1:51.98, 15. Matthew Petreski, PC 1:52.39, 16. Hank Contich, CALV 1:53.66, 17. Nick Vale, SAGE 1:54.03, 18. James Dika, FTL 1:54.28, 19. Andres Lares, PPC 1:54.52, 20. Chase Perry, WA 1:54.85; 2014 BEST: 1. Julien Pinon, American Heritage 1:38.66

200-yard Individual Medley: 1. Fernando Alatorre, SAGE 1:55.17, 2. Marco Guarente, CB 1:59.56, 3. Patrick Groters, US 1:59.77, 4. Jonathan Farah, AH 2:02.09, 5. Philippe Marcoux, FTL 2:02.25, 6. Sebastian Vargas, AH 2:03.71, 7. Ryan Graff, PC 2:04.43, 8. Juan Lucas, PPC 2:05.66, 9. Matthew Petreski, PC 2:05.64, 10. Ricardo Roche, SOM 2:06.21, 11. Tyler Zuyus, FTL 2:06.54, 12. Christian Carlson, CALV 2:06.92, 13. Jonathan Farah, AH 2:07.21, 14. Andres Lares, PPC 2:07.54, 15. Sebastian Vargas, AH 2:07.76; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 1:49.65.

50-yard Freestyle: 1. Raphael Marcoux, FTL 21.09, 2. Anton Voronin, NBP 21.69, 3. Hank Contich, CALV 22.12, 4. Philippe Marcoux, FTL 22.33, 5. Kearn Kurbanali, STA 22.48, 6. Ryan Capote, PPC 22.56, 7. Veit, CB 22.57, 8. Carlos Rodriguez, AH 22.65, 9. Gustavo Valery, FL 22.66, 10. Patrick Groters, US 22.85, 11. Tristan Celestin, DOUG 23.00, 12. Christian Soderberg, PC 23.21, 13. Navaretta, CB 23.22, 14. Christian Carlson, CALV 23.66, 15. Ryan Graff, PC 23.73, 16. Alejandro Lombo, AH 24.02, 17. Tyler Zuyus, FTL 24.03, 18. Keegan O’Leary, CALV 24.19, 19. Eduardo Graziano, SOM 24.28, 20. Seb Wright, CALV and Bacic, DB 24.38, 22. Uzzo, MON 24.27, 23. Yani Fabre, PC 24.49, 24. Cristian Rossi, AH 24.94; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 20.61.

1-meter Springboard Diving: 1. Austin Fields, PC 349.65, 2. Kevin Mendez, PC 285.75, 3. Louis Giroire, FTL 266.55, 4. Zach Allen, CG 266.30, 5. Lyle Hayes-Macaluso, PC 262.85, 6. Sky Geovanni, FTL 257.45, 7. Hunter Fields, PC 255.60, 8. Sky Geovanni, FTL 251.70, 9. Blake Shaw, WA 209.80, 10. Dane Gailitis, PC 199.65;2014 BEST: 1. Logan Downey, South Plantation 591.65.

100-yard butterfly: 1. Julien Pinon, AH 53.07, 2. Luke Smutny, SFH 53.69, 3. Nico Medina, AH 54.33, 4. Sebastian Vargas, AH 54.45, 5. Phillipe Marcoux, FTL 54.74, 6. Maxamillian Asnis, US 54.86, 7. Carlos Gallego, CB 54.95, 8. Raphael Marcoux, FTL 55.02, 9. Joao Vitor Pereira, PC 55.49,  10. Juan Lucas, PPC 55.78, 11. Patrick Groters, US 56.04, 12. Andres Lares, PPC 56.37, 13. Labaton, CC 57.01, 14. Freire, CB 57.13, 15. Roth, MON 57.82, 16. Juan Imposiamato, SAGE 57.87; 17. Juan Zapata, STA 57.90; 2014 BEST: 1. Mateo Gonzalez, Sagemont 48.06.

100-yard Freestyle: 1. Anton Voronin, NBP 45.19, 2. Raphael Marcoux, FTL 47.18, 3. Philippe Marcoux, FTL 47.95, 4. Julien Pinon, AH 48.35, 5. Daniel Jacobs, US 49.66, 6. Ryan Capote, PPC 49.89, 7. Juan Imposiamato, SAGE 49.99, 8. Anton Generalov, PC 50.27, 9. Hank Contich, CALV 50.52,10. Kearn Kurbanali, STA 50.63, 11. Sebastian Vargas, AH 50.95, 12. Chase Perry, WA 50.96, 13. Christian Soderberg, PC 51.31, 14. Navarette, CB 51.40, 15. Alejandro Alvaro, STA 52.56, 16. James Dika, FTL 52.62, 17. Perez, CC 52.88, 18. Carlos Rodriguez, AH 53.15, 19. Rodriguez, SB 53.54; 2014 BEST: 1. Raphael Marcoux, Fort Lauderdale 45.17

500-yard Freestyle: 1. Andres Lares, PPC 4:50.25, 2. Nicholas Pacitti, AH 4:50.91, 3. Patrick Groters, US 4:51.88, 4. CJ Kopecki, AH 4:52.50, 5. Luke Smutny, SFH 4:52.68, 6. Samuel Asnis, US 4:53.36, 7. Jaime Esteban Lasso, SOM 5:02.70, 8. Juan Lucas, PPC 5:05.15, 9. Diaz, CB 5:06.34, 10. Padraic Cassidy, STA 5:13.96, 11. Nicholas DiStefano, AH 5:18.62, 12. Nick Vale, SAGE 5:20.05, 13. Nicholas DiStefano, AH 5:20.48; 2014 BEST: 1. Patrick Groters, University School 4:31.82.

200-yard Freestyle Relay: 1. Fort Lauderdale 1:30.68, 2. American Heritage 1:31.47, 3. Pine Crest 1:31.84, 4. Cypress Bay 1:32.28, 5. Calvary Christian 1:32.60,  6. St. Thomas Aquinas 1:34.44, 7. South Florida Heat 1:36.25, 8. University School 1:38.51, 9. Flanagan 1:39.09, 10. Douglas 1:39.39, 11. Fort Lauderdale 1:42.72, Deerfield Beach 1:43.10, 12. South Broward 1:44.20, 13. Westminster Academy 1:45.03, 14. Posnack 1:45.62; 2014 BEST: St. Thomas Aquinas 1:26.50 (Gabriel Perez Silva, Andrew Szatkowski, Esteban Velasquez, Kearn Kurbanali).

100-yard Backstroke: 1. Fernando Alatorre, SAGE 52.94, 2. Patrick Groters, US 55.03, 3. Anton Generalov, PC 55.41, 4. Joao Vitor Pereira, PC 55.46, 5. Juan Imposiamato, SAGE 57.24, 6. Tyler Zuyus, FTL 57.52, 7. Nico Medina, AH 58.08, 8. Gustavo Valery, FL 58.56, 9. Carlos Gallego, CB 1:00.00; 10. Fererra, NBP 1:00.21, 11. Kyle-Anthony Kaufman, STA 1:00.72, 12. Ryan Capote, PPC 1:01.07, 13. James Burnette, STA 1:01.58, 14. Brandon Adelkopf, WB 1:02.46; 2014 BEST:  Philippe Marcoux, Fort Lauderdale 52.31.

100-yard Breaststroke: 1. Marco Guarente, CB 57.63, 2. Hank Contich, Calvary Christian 1:00.88, 3. Ryan Graff, PC 1:01.11, 4. Matthew Petreski, PC 1:02.64,  5. Christian Carlson, Calvary Christian 1:03.34, 6. Francisco Cantu, N 1:04.46, 7. Elad Fraiman, POS 1:04.50, 8. Tristan Celestin, DOUG 1:04.69, 9. Jonathan Farah, AH 1:04.76, 10. Veit, CB 1:05.56, 11. Brendan Cassie, WB 1:05.63, 12. Tyler Gibson, PPC 1:06.36, 13. Yona Rubin, FTL 1:07.21, 14. Samuel Quintero, SAGE 1:08.27, 15. Bacic, DB 1:08.34, 16. Ricardo Roche, SOM 1:08.45, 17. Capalbo, CC 1:08.48; 2014 BEST: Daniel Pereira, University School 58.43.

400-yard Freestyle Relay: 1. Pine Crest 3:15.92, 2. University School 3:21.18, 3. American Heritage 3:21.25, 4. Fort Lauderdale 3:24.77, 5. Cypress Bay 3:25.08, 6. Sagemont 3:25.31; 7. St. Thomas Aquinas 3:35.64, 8. Cooper City 3:35.66; 2014 BEST: American Heritage 3:09.17 (Taylor Eaddy, Chris Garcia, Nico Medina, Julien Pinon).

BOYS RANKINGS

  1. American Heritage, 2. Fort Lauderdale, 3. Cypress Bay, 4. Pine Crest, 5. University School.

Sharon Robb can be reached at sha11cats@aol.com

 

***

Florida Swim Network